Kamala Harris je favoritkou na vítězku letošních prezidentských voleb v USA. Současná viceprezidentka je kandidátkou, kterou do boje o prezidentský post nasadila Demokratická strana. V tomto článku se dozvíte zajímavosti o fakta o životě Kamaly Harris. Kde studovala? Jaké bylo její dětství? Kdo ji podporuje? A jaké jsou její šance?
Kdo je Kamala Harris?
Kamala Harris se nepodařilo dosáhnout vítězství ve volbách. 47. prezidentem USA se stává Donald Trump.
Kamala Harris je americká politička, která se v roce 2021 stala první Afroameričankou a zároveň ženou zastávající úřad viceprezidentky USA. Před vstupem do politiky pracovala jako generální prokurátorka státu Kalifornie. Působila také čtyři roky v senátu.
Prezidentské volby v USA se blíží a hned několik sázkových kanceláří má na vítězství Harris vypsané kurzy.
V článku najdete
- Kamala Harris rodinné zázemí
- Kamala Harris vzdělání
- Kamala Harris pracovní zkušenosti
- Kurzy na Kamalu Harris
- Šance Kamaly Harris
Rodinné zázemí Kamaly Harris
Kandidátka na prezidentku se narodila v roce 1964 v Oaklandu doktorce indického původu Shyamale Gopalan a emeritnímu profesorovi ekonomie Donaldu Harrisovi. Pár se setkal během doktorského studia na Kalifornské univerzitě.
O aktuální dění se Kamala začala zajímat už jako malá holčička. Ve svých třinácti letech vedla se svou sestrou demonstraci před domem, ve kterém bydlely. Místní zakazovali dětem hrát si na trávníku. Kamala a její sestra byly se svou demonstrací úspěšné. Majitelé trávníku nakonec ustoupili.
Oblíbená politička se v roce 2014 provdala za právníka Douga Emhoffa. Díky tomuto sňatku se stala oficiálně nevlastní matkou jeho dětí Colea a Elly. S dětmi svého manžela má skvělý vztah. Dohodli se dokonce na tom, že jí budou oslovovat „Momala“. Termín nevlastní matka se jim nelíbil. Vlastní děti Kamala nemá.
Jaké má Harris vzdělání?
Základní a střední školu Kamala absolvovala celou ve francouzském jazyce. V té době totiž žila s rodinou Kanadě. Maturovala v roce 1981 na Westmount High School. Po maturitě se přestěhovala do Washingtonu a začala studovat prestižní Howard University. Právě tato univerzita patří mezi nejstarší americké univerzity poskytující vzdělání Afroameričanům. Už během studií pracovala jako referentka pro kalifornského senátora Alana Cranstona.
Toto studium ukončila úspěšně s tituly rovnou ve dvou oborech. Jedním z nich byla politologie a druhým ekonomie. V dalším vzdělávání pokračovala v Kalifornii na Hastings College of the Law na University of California. Titul doktorky práv získala v roce 1989. Rok poté ji přijali do advokátské komory.
Pracovní historie Kamaly Harris
Jak jsme výše zmínili, už během svých studií získala bohaté zkušenosti v odvětví práva a politiky. V roce 1990 se stala zástupkyní okresního prokurátora v okrese Alameda v Kalifornii. V roce 2000 začala pracovat pro městskou právničku Louise Renne na radnici v San Franciscu.
Psal se rok 2003 a Kamala kandidovala na post okresní prokurátorky v San Francisku. V těchto volbách zvítězila se ziskem 56 procent hlasů. Stala se první ženou a zároveň prvním člověkem nebělošské pleti, jenž tuto pozici zastával.
Dále se do historie zapsala i díky tomu, že se v roce 2010 stala první generální ženskou prokurátorkou státu Kalifornie. V této funkci působila až do roku 2017, kdy nastoupila do Senátu.
Už v lednu 2019 chtěla kandidovat v prezidentských volbách. V prosinci ovšem svou kandidaturu stáhla. Tehdy nově zvolený prezident Joe Biden si ji pak zvolil jako kandidátku na viceprezidentku, kterou se v lednu 2021 jako vůbec první nebělošská žena opravdu stala.
Kamala Harris kauzy
I Kamala Harris si stejně jako jiní politici zažila během své kariéry několik kauz. Současná viceprezidentka čelila drsné kritice veřejnosti i politických konkurentů. Jejím kritikům se znelíbila kvůli nedostatečnému řešení migrační krize.
Dále si během prezidentské kampaně v roce 2020 vysloužila kritiku za svou éru prokurátorky od několika aktivistů. Mimo jiné jí vyčítali odmítavý postoj vůči trestu smrti.
V roce 2004, rok po nástupu do pozice okresní návladní odmítla navrhnout trest smrti pro Davida Hilla, který zavraždil policejního důstojníka. Toto její rozhodnutí bylo v médiích nejvíce probírané. „Pro ty, kteří chtějí, aby byl tento obžalovaný zabit, mám jednoduchý vzkaz, že neustoupím ze svých principů,“ uvedla tehdy. O pár let později se k tomuto případu vyjádřila s tím, že „celou svoji kariéru byla proti trestu smrti, a to se nikdy nezměnilo“.
Další témata, o které se Harris zajímala, bylo dostupnost školství a záškoláctví. Jejím rozhodnutím jako generální prokurátorky hrozit trestním obviněním rodičům záškoláků, vyvolala obrovské emoce. Některé soudy poslaly rodiče v souladu s prosazováním této politiky do vězení. Harris to pro Washington Post okomentovala tím, že to jsou „nezamýšlené důsledky“.
Proč by se Kamala Harris měla stát americkou prezidentkou?
Kamala Harris je v USA velmi populární a oblíbená. Hlavně mladí lidé oceňují to, jakým stylem s voliči komunikuje. Působí uvolněně a umí se odvázat. Harris má navíc výhodnou pozici v tom, že může navázat na úspěchy Bidenova týmu, kterého byla také součástí.
Tato kandidátka podporuje také liberální potratovou politiku, legalizaci marihuany a státem hrazené zdravotní pojištění.
Dále se také zasadila za pozitivní diskriminaci na univerzitách a povinné rozvážení dětí odlišných ras do škol v jiných čtvrtích, čímž se podpořila diverzita ve školních kolektivech.
Harris je stejně jako současný prezident Biden silnou zastánkyní podpory Ukrajiny proti ruské agresi. V případě jejího prezidentství tak zřejmě USA postoj nezmění. Letos na Mnichovské bezpečnostní konferenci slíbila podporu Kyjevu „dokud bude třeba“.
Podporovatelé Kamaly Harris
Poté, co Joe Biden vzdal v červenci 2024 svou prezidentskou kandidaturu, vyjádřil podporu Kamale Harrisové. K podpoře se přidali i další známé osobnosti. Mezi nimi jsou například Barack Obama, žena Michelle Obamová, Bill Clinton, Hillary Clintonová.
Na stranu Harris se postavila i celá řada vlivných celebrit. Mezi ty nejvýraznější patří zpěvačky Taylor Swift a Billie Eilish. Právě podpora Taylor Swift by mohla být po Kamalu zásadní. Zpěvačka má velký vliv na drtivou většinu obyvatel v USA. Šestnáct procent voličů Donalda Trumpa z roku 2020 řeklo, že by volili demokrata, kdyby ho doporučila Taylor Swift. Harris získává hlasy hlavně u žen a Hispánců.
Má Kamala Harris šanci na získání prezidentského postu?
Podle posledních průzkumů volebního portálu ABC News, který zaznamenává a průměruje předvolební průzkumy, vede Harris se svým protivníkem Trumpem vyrovnaný boj. V září vedla o tři procenta Harris. V říjnu má navrch Trump.
Šance Harris se rapidně zvýšily poté, co bravurně zvládla debatu na televizní stanici ABC news. Tato debata byla první a nejspíše poslední, které se účastnila Harris i Trump. Právě Donald Trump je ten, který odmítá další společnou debatu.
Kurzy na Kamalu Harris
Na vítěze v pořadí 60. volby prezidenta Spojených států amerických si můžete vsadit hned v několika sázkových kancelářích. Podle českých sázkových kanceláří je aktuálně favoritem Donald Trump.
Kurzy na Kamalu Harris
Kurzy aktualizovány k 5.11.2024
Sázkovka | Kamala Harris |
---|---|
Tipsport | 2.22 |
Betano | 2.35 |
Chance | 2.22 |
Fortuna | 2.25 |
Vyhodnocení sázek na prezidentské volby v USA
Vítěze amerických prezidentských voleb sice pravděpodobně poznáme hned ve středu 6. listopadu, na vyhodnocení svých tiketů si ale budou muset sázkaři počkat delší dobu. Může např. dojít k přepočítávání hlasů, pokud bude v některých státech výsledek hodně těsný.
V USA totiž platí systém volitelů a ti se sejdou až v úterý 17. prosince. Sice by mělo jít jen o formalitu, nicméně teprve ten den dojde k oficiálnímu vyhlášení výsledků a až pak budou sázkové kanceláře vyplácet vyhrané tikety.
Zdroje: nytimes.com, bbc.com, le monde.fr, youtube.com